Jak v zimě doplnit energii? Pomůže mateří kašička a pyl Perga
Objevte sílu včelí mateří kašičky a pylu Perga, známého jako včelí chléb. Mateří kašička i pyl Perga doplňují ztracenou energii, kterou zejména v zimě tolik potřebujeme.
Minimum sluníčka, krátké dny, teploty pod nulou a náročné adventní období si pomalu vybírá svou daň. Aktuální situace spojená s pandemií koronaviru nám bohužel na optimismu nepřidává. Naštěstí nám ale v doplnění chybějící energie může pomoci příroda. Po čem sáhnout nejen v zimním období?
- Mateří kašička je jedním ze zázraků přírody. Ačkoliv se vám její vznik může zdát jakkoliv podivný, vězte, že její účinky jsou opravdu bohaté. Najdete ji jako důležitou složku nejen v doplňcích stravy, ale také v kosmetice.
- Pyl Perga můžete znát pod názvem včelí chléb nebo také ambrosie, kterou si podle legend dopřávali i řečtí bohové. Ne náhodou se jedná o superpotravinu.
Oba produkty působí komplexně na celý organismus a imunitní systém. Zejména jsou platné při fyzickém i psychickém vyčerpání a s ním spojenými civilizačními problémy, které jsou dnes bohužel tolik rozšířené.
Co je to mateří kašička a pyl Perga?
Mateří kašičku vylučují včely ze svých hltanových žláz a používají ji na krmení larev v prvních dnech. Pouze matka, královna úlu, je krmená tou nejlepší kašičkou, která jí zajišťuje dlouhý život a vysokou plodnost. Obsahuje cukry, bílkoviny, tuky a celou řadu důležitých vitamínů (skupiny B, C, D, E) a minerálů (železo, mangan, zinek). Naopak neobsahuje žádné mikroorganismy. Mateří kašičku můžete znát také pod názvem Royal Jelly.
Pyl Perga se od klasického, tzv. rouskového pylu liší především tím, že je fermentovaný (zkvašený). Ke kvašení dochází v zavíčkovaných plástvích s malou příměsí medu. Pyl Perga je tak složen zhruba ze tří čtvrtin pylu a jedné čtvrtiny medu. Díky tomuto procesu je pyl Perga určen přímo ke konzumaci (tělo ho již dokáže zpracovat) a obsahuje několikanásobně vyšší množství výživných látek. Také alergické reakce jsou oproti rouskovému pylu ojedinělé. Pylu Perga se také říká včelí chléb, protože se jím živí včely i trubci.
Složení mateří kašičky a pylu Perga není nikdy stejné. Liší se podle okolních rostlin, ze kterých včely sbírají pyl. Také proto je její přesné složení tak trochu tajemstvím, nikdo ho přesně nezná.
Včelí produkty jako životabudiče
Účinky včelí mateří kašičky a pylu Perga jsou opravdu široké. V mnohém se shodují. Mají až zázračnou moc doplňovat ztracenou energii vystresovaného těla, a tím poměrně rychle obnovují sílu fyzickou i duševní.
Doporučují se také při rekonvalescenci po nejrůznějších operacích. Posilují imunitní systém a také najdou uplatnění při detoxikaci těla, protože obsahují kombinaci látek, které detoxikují a regenerují poškozené buňky.
Mateří kašička obsahuje látky podobné ženským hormonům, a má tak pozitivní vliv při gynekologických problémech. Mladým dívkám pomáhá upravovat menstruační cyklus, starším ženám zase vyrovnat se lépe s menopauzou. Pomáhá s hormonální rovnováhou a je oblíbená u žen, které nechtějí užívat syntetické hormony.
Jak ještě podpořit imunitu a udržet si zdravou mysl?
Toto období je velmi náročné nejen pro naše tělo, ale jistě i pro naše duševní zdraví. Proto se věnujte činnostem, které prospějí obojímu.
Největším trendem letošní zimy je jistojistě otužování. Tzv. chladová terapie má skvělé účinky na naši imunitu, spouští v těle procesy, které tlumí záněty a zrychluje metabolismus. Pozitivně působí i na naši mysl, což je zejména v zimě potřeba. Pomáhá tělu lépe pracovat s endorfiny, zlepšuje náladu a zklidňuje. Díky studené sprše před spaním vyplaví buňky více melatoninu, který zkvalitňuje spánek.
Přínosy otužování jsou tedy jednoznačné. Ale pozor. Otužování je dobrý sluha, ale špatný pán. Přistupujte k němu velmi opatrně a pomalu, nikdy nechoďte do extrému. Především poslouchejte své tělo.
Co dál číst?
O včelím propolisu |
7 tipů jak posílit imunitu |