V listopadu dostávají plíce zabrat. Jak se o ně starat?
V listopadu příroda pomalu usíná, utišuje se. Přicházejí také první mrazíky, počasí je jako na houpačce a s ním i naše nálada. Pozor na podzimní deprese, které se přikradou pod rouškou zkracujícího se dne, aniž bychom si jich za včas všimli. Proto si dávejte pozor, jak hospodaříte se svou energií.
Podle tradiční čínské medicíny musí být tělo v rovnováze. Jeden element ovlivňuje druhý, a proto je velmi důležité, aby byl celý systém v harmonii. A protože člověk žije v souladu s přírodou, měli bychom se v každé roční období soustředit na konkrétní orgány, které jsou nejvíce oslabené. Podle čínského orgánového kalendáře se v listopadu máme zaměřit na plíce.
V listopadu se soustřeďte hlavně na sebe
Jak jsme řekli už v úvodu, v listopadu je velmi důležité, jak naložíte s energií. Zbytečně jí neplýtvejte, naopak si ji co nejvíce schraňujte, abyste ji mohli využít v zimním období. Plíce jsou nejvýše položeným orgánem v těle a často se o nich říká, že jsou „střechou“ všech orgánů. Prochází jimi veškerá krev v těle. Řídí výměnu čchi (základní síla podle tradiční čínské medicíny).
Plíce přímo souvisejí s dýcháním, proto nás právě v listopadu často trápí těžké dýchání či dokonce nemožnost se nadechnout, kašel a záněty průdušek. Kromě běžného nachlazení na nás útočí i zákeřnější nemoci jako zápal plic nebo astma. Znamená to, že je energie čchi oslabená. Projeví se to i zvýšenou citlivostí pokožky a problémy s ledvinami, se kterými plíce přímo souvisejí (ledviny „nasávají“ čchi, plíce čchi vydechují).
Co udělat pro své plíce?
- I když počasí moc nepřeje procházkám, přemluvte se a alespoň na chvíli vyjděte na vzduch. Nejen plicím to prospěje. Získáte tak novou energii a uvolníte se i po psychické stránce.
- Snažte se být dobře naladění. K plicím se váže smutek, proto je důležité nepodlehnout mu, když už tak jsou plíce oslabené.
- Oslabené plíce se mohou projevovat i poruchou lymfatického systému, proto jsou v tomto období vhodné i lymfatické masáže.
- Vyzkoušejte dechová cvičení (např. pránájáma).
- Posilujte imunitu, aby se vaše tělo lépe vypořádalo s případným nachlazením a dalšími obtížemi.
Pomozte si jídlem
Činnost a stav plící můžete dobře ovlivnit také tím, co sníte. Tradiční čínská medicína doporučuje v listopadu jíst především vařenou bílou zeleninu, která pomáhá správnému rozptýlení tekutin v plicích. Mezi bílou zeleninu patří cibule, ředkvička, bílá ředkev, květák nebo celer. Z koření pak takové, které prohřeje vaše tělo – majoránku, saturejku, anýz, tymián, kmín či čerstvý zázvor. Na potíže s dýcháním je dobrá také šalvěj (neužívejte ji však dlouhodobě). Od podzimu do jara doporučujeme také vývary, které si dejte nejlépe k snídani. Je to přímo elixír energie a živin.